Pakurikääpä - ihmeaine Suomen luonnosta!

Ruohonjuuren hyllyssä on taas Puhdistamon Pakurijauhe, mutta purkin tekstit ovat monia vähän ihmetyttäneet. Onko Pakurista löytynyt jotain terveydelle haitallista kun siinä lukee, että Evira on kieltänyt elintarvikekäytön?

Jotta pakurikäävän status tulisi kerralla selväksi, Ruohonjuuren Johanna kyseli Puhdistamon Jonilta hieman asian tiimoilta!

 

Johanna: Miksi Evira kielsi pakurikäävän elintarvikekäyttöön myymisen?

 

Joni: Haluatko lyhyen vai pitkän vastauksen? :)

 

Johanna: No jos silleen ytimekkäästi ja että tulisi selväksi :)

 

Joni: Okei. Asia kehittyi siten, että ollessani alunperin Eviraan yhteydessä he epäilivät että pakurikääpä olisi ns. "uuselintarvike". Uuselintarvikkeella tarkoitetaan sellaista elintarviketta jota ei ole merkittävästi myyty elintarvikkeena EU:n alueella ennen vuotta 1997. Jos jotain tuotetta ei ole käytetty yleisesti ennen vuotta 1997, se on lähtökohtaisesti kielletty. Evira katsoo että pakuri on tällainen, eli että sillä ei ole merkittävää kaupallista käyttöhistoriaa ennen vuotta 1997 missään EU-maassa.

 

Selvitin Eviralle pakurikäävän pitkästä käyttöhistoriasta Suomessa ja mm. erityisesti sota-aikana Tikka-Tee nimellä myydystä teestä. Eviran vastaus tähän oli, että "Pula-ajan käyttöhistorialla ei ole mitään merkitystä". Olin kuitenkin selvillä, että suomessa on myyty jo kymmeniä vuosia sitten pakuriuutetta joissakin terveyskaupoissa - varmistin asian ja kerroin tämän sen jälkeen Eviralle. Evira vastasi, että mikäli pakurilla on tällaista "ravintolisämäistä" käyttöä ollut, niin sellaisena sitä voi myydä, eli ravintolisänä. Bingo! Jatkoin kyselemistä sillä, että voisimmeko myydä Suomalaista pakuria näin ollen, jos vaan laitamme siihen ravintolisämerkinnät ja myymme sen ravintolisänä?

 

Eviran vastaus oli, että periaatteessa kyllä, mutta koska pakurikääpä ei kuulu "kansalliseen kauppasieniluetteloon" jossa sen pitäisi olla jotta sitä saisi myydä suuhun laitettavana tuotteena - sitä ei saa myydä edes ravintolisäksi. Hurjaksi tilanteen tekee se, että tämä on tosiaan vain "kansallinen" luettelo - jonka takia mistä tahansa muusta EU-maasta tuotua pakurikääpää saisi siis myydä ravintolisänä, mutta Suomalaista pakurikääpää ei! TOISTAN: Suomalaista pakuria ei saa myydä, mutta ulkomaista saa!

 

Johanna: Oho. No eikö pakuria saisi laitettua tuonne "kauppasieniluetteloon"?

 

Joni: Kysyin sitäkin, ja vastaus oli että Evira ei käsittele sellaista hakemusta, koska pakurikääpä on uuselintarvike.. Tässä kohtaa Homer Simpsonin sanoin: Dou!!

 

Johanna: Uskomatonta.. siis onko se vain byrokratian kankeutta?

 

Joni: Kyllä. Mitään sen kummempia salaliittoja tästä ei kannata kenenkään hakea, eikä tämä ole kenenkään Eviran virkailijan "syy" - laki on laki ja siellä tämmöinen hyvin hyvin eriskummallinen umpisolmu tässä kohtaa.

 

Johtopäätös: Turvallisin mielin voi siis pakuria edelleenkin nauttia - ja sen terveysvaikutukset napata hyödykseeen.

 

 

ASIAKKAAMME SUOSITTELEE
Puhdistamo: Pakurikääpäjauhe

" En ole ikinä parantanut flunssasta niin nopeasti kun nyt juotuani hurjat määrät pakurikääpäjauheesta keittelemääni teetä! Sunnuntaina mulla oli hirveä päänsärky, ihan älytön nuha, kuumetta ja kamala olo poskionteloissa. Olin ihan varma, että seuraava viikko menisi s...ängyn pohjalla. Join sinnikkäästi pakuriteetä koko päivän ja maanantaina olinkin jo ihan terve! Kyllä on ihmeellistä tavaraa tuo pakuri! En olisi ikinä uskonut!"

 

 

 

Johanna: No mitkä ovat terveisesi Ruohonjuuren asiakkaille, kuinka Puhdistamon Pakuriin pitäisi suhtautua?

 

Joni: Yksinkertaisesti sanottuna, samoin kuin Steviaan.

Kommentit

Rongilvic, 16-03-12 11:34:
- Awwww .so adorable! I love to see more of this type of ntaumedocry lifestyle sessions. You can truly see how happy they are of their new family member! Great job!
Lähetetään...
Ei arviota vielä. Ole ensimmäinen ja anna tähtesi!
Klikkaa tähtiä antaaksesi arviosi.
Cristian, 16-03-12 07:08:
Off Topic: Hi Jad, you replied to my ecommnt on Mommabean's blog. I felt it inappropriate to respond to you there. I hope you don't mind that I reply here, since I felt it would be taking advantage of her blog. To the best of my recollection, NG sends out a box that has the swabs so that you can sweep your mouth cheeks (comletely painless, and blood-free.) The walls of your mouth contain a lot of loose cells that can easily be extracted using their special cotton swabs. As a male, you are given the choice to either do the Y chromosome test (genealogy through your male ancestors)or the MT DNA test (mytochondrial DNA, i.e. the ancestry of your mother's side). One test per order (i.e. you have to choose one, you won't be able to find out the lineage of both parent in one box). Once you administer the swabs, you have to ship it back. Considering the reliability of shipping in Jordan, I can see the potential for one hinderance: JAMARIK (customs). And also the fact that it is labeled as Biohazzard, as best as I can remember.) But aside from that, Aramex I think is a reliable means of returning the package. It took them I think over 6 weeks to determine my Haplo group, but in the end they did. They notify you by e-mail that they have received your sample.:) Good luck and I hope you try this too. A pleasure talking to you.Ziad
Lähetetään...
Ei arviota vielä. Ole ensimmäinen ja anna tähtesi!
Klikkaa tähtiä antaaksesi arviosi.
Gwenelda, 02-12-11 03:23:
Why do I bother cllaing up people when I can just read this!
Lähetetään...
Ei arviota vielä. Ole ensimmäinen ja anna tähtesi!
Klikkaa tähtiä antaaksesi arviosi.
Lisää kommentti

* - pakollinen kenttä

*





*
*

Anna arviosi tälle blogiartikkelille

Lähetetään...
Ei arviota vielä. Ole ensimmäinen ja anna tähtesi!
Klikkaa tähtiä antaaksesi arviosi.

© Ruohonjuuri Oy, Urho Kekkosen katu 4-6 E, 00100 Helsinki, info(at)ruohonjuuri.fi